با عرضه سیمان در بورس کالا و خدمات بازار به تعادل میرسد

عبدالرضا شیخان دبیر سابق انجمن سیمان می گوید که اقدام دولت برای عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا، سیاست مهم و منطقی بوده که با این اتفاق قطعاً بازار به تعادل خواهد رسید و قیمت‌های کشف‌شده به‌صورت منطقی و واقعی و در فضای سالم رقابتی، تعیین خواهد شد. 

شیخان با اشاره اعلام کنترل و ثابت نگه داشتن قیمت سیمان از سوی برخی از مسوولان گفت: بدون شک مسوولان و دولتمردان نیتی خیرخواهانه برای پایین نگهداشتن قیمت کالایی مانند سیمان و حمایت از مصرف‌کننده را دارند اما باید تجربیات قبل مرور شود؛ متأسفانه طی سال های گذشته دولت در هر بازاری ورود کرده به دلیل کنترل قیمتی و دو نرخی شدن بازار با رانت و فساد مواجه شده ایم و به این ترتیب نتایج این اقدامات به‌هیچ‌وجه تطابقی با اهداف دولت نداشته است.

او خاطرنشان کرد: هزینه‌های تولید هر روز در حال افزایش است و ثابت نگهداشتن قیمت کالای نهایی، می‌تواند به تولید کشور آسیب برساند. در این میان تولیدکنندگان، اغلب بخش خصوصی یا نیمه‌خصوصی هستند و این بخش سرمایه خود را برای کسب درصدی سود وارد این حوزه کرده است؛ بنابراین نمی‌توان از تولیدکنندگان توقع داشت که تولیدات شان را با زیان به بازار عرضه کنند.

تعطیلی کارخانجات کوچک نتیجه سیاست قیمت‌گذاری 

او با اشاره به اینکه دولت سال‌ها تولیدکنندگان سیمان را مجبور به فروش همراه با زیان محصولات کرده است، افزود: نتیجه این اتفاق نیز تعطیلی بخشی از کارخانجات سیمان که قدرت ماندگاری با قیمت های اجباری نداشتند، بود.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه